در این مقاله می خواهیم موضوعی متفاوت درباره ی تمرین های بدنسازی را برای شما شرح دهیم

بدنسازی برای بانوان و آقایان

تفاوت های مهم بدنسازی برای بانوان و آقایان شامل سبک بدنسازی برای آنان نیست. مردان و زنان از نظر فیزیولوژی با هم تفاوت دارند، اما از جهات زیادی در یک سیستم فیزیکی معمول، شباهت هایی نیز دارند. به علاوه زنان دارای عضلات پیچیده ای هستند که با تمرین، قوی و سالم مانده و به وزنه ها بسیار عالی جواب می دهند. بدن زنان هنگام مواجه با برنامه مناسب تمرینی و تغذیه مناسب، به زیبایی رشد کرده و به نتایج بسیار مطلوبی دست خواهند یافت.

تفاوت های مهم بدنسازی-تفاوتهای فیزیکی زنان و مردان در بدنسازی

1- مردان به طور متوسط، عضلاتی سنگین تر و قوی تری نسبت به زنان دارند.

2- به علت بیشتر بودن تستوسترون در مردان، آنها نسبت به زنان بزرگتر، قوی تر و چالاک تر هستند.

3- دختران 2 سال زودتر از پسران به بلوغ می رسند.

4- زنان معمولا چربی بیشتری نسبت به مردان دارند.

5- زنان چربی را به شیوه ای متفاوت از مردان ذخیره می کنند.

6- مردان به این دلیل که هموگلوبینی که حامل اکسیژن می باشد، در خون آنها بیشتر است، دارای حداکثر ظرفیت اکسیژن گیری بوده و بنابراین، پتانسیل استقامت هوازی بالاتری هم دارند.

7- زنان انعطاف پذیری بیشتری دارند. زنان در انعطاف پذیری نسبت به مردان حرف اول را می زنند. خانم ها به طور طبیعی به دلیل داشتن استخوانهای کوتاهتر از مردها، انعطاف پذیرترند. بدن زن ها تمایل بیشتری برای پر شدن دارد و استخوان های ناحیه ی لگن آنان نسبت به آقایان انعطاف پذیرتر است.

8- آستانه درد در زنان معمولا بالاتر از مردان است.

9- هنگام مقایسه قدرت به ازای مقطع بافت عضله، زنان تقریبا سطوح قدرتی برابر مردان را دارند.

10- مردها به طور طبیعی نسبت به زن ها، حجم بیشتری از عضله را دارا هستند و این دلیلی جز میزان بالای تستوسترون موجود در بدن مردان ندارد. اگر شاخص حجمی بدن یک مرد را که اندامی متوسط دارد با زنی در همان وزن مقایسه کنیم، شاخص حجمی مرد کمتر خواهد بود.

11- شاخص حجمی بدن نشانگر نسبت چربی به تمام وزن بدن است. بدن یک زن تمایل بیشتری به داشتن شاخص حجمی دارد. ولی یک شاخص حجمی سالم برای زن ها تقریبا 15% بیشتر از مردهاست. این امر بدین دلیل است که چربی بدن زن ها برای عملکرد زاد و ولد سالم، نقش اساسی و مهمی دارد.

به صورت جامع درباره تفاوت های مهم در بدنسازی می توان گفت

مردها روند نسبتا آسان تری برای تناسب اندام و چربی سوزی نسبت به زنان طی می کنند. آقایان عضله ها را راحت تر می سازند که آن نیز باعث چربی سوزی راحت تر شده و لذا منجر می شود تا آقایان به اندامی متناسب برسند.

همچنین مردها قدرت بیشتری از زنها دارند و فشار بیشتر را سریعتر می توانند تحمل کنند. این بدین معنا نیست که زنان نمی‌توانند بدن خوش فرم داشته باشند، بلکه به این معناست که خانم ها احتیاج به برنامه دقیق و طولانی مدتی برای اهداف فیتنس یا بدنسازی خود دارند. این برنامه فیتنس باید با قدرت بدنی خانم ها متناسب باشد و هرگز به فکر رقابت با یک رقیب مرد در فیتنس و یا حتی بدنسازی نباشند.

مردان به‌طور میانگین می‌توانند با اجرای تمرینات با شدت بر روی اکثر عضلات بدن خود، حدود ۳۰۰ درصد بر قدرتشان قبل از رسیدن به حداکثر استعدادشان بیفزایند. در صورتی‌که زنان در شرایط مساوی تنها قادر هستند حدوداً ۲۰۰ درصد بر قدرتشان بیفزایند. اساسی‌ترین دلیل فیزیولوژیکی که چرا زنان به لحاظ ژنتیکی از استعداد کمتری برخوردار هستند، بیشتر به سلول‌های عضلانی و هورمونی آنها مرتبط می‌شود.

سخن آخر با شما عزیزان

عضلانی شدن بدن مردان به علت وجود هورمون تستترون در بدن آنهاست که هرقدر میزان تمرینات شدید بدنی را افزایش دهند، میزان ترشح و تولید این هورمون در بدن آنها افزایش می یابد؛ در نتیجه بدن مردان عضلانی تر و خشن تر می شود اما در بدن زنها، مقدار این هورمون فوق العاده کم است و افزایش فعالیت بدن تاثیر خاصی بر روی میزان ترشح این هورمون در بدن ندارد. در نتیجه در صورتی که قرص ها و مواد تزریقی حاوی تستترون مصرف نشود، به هیچ وجه شاهد بدنی با حالت مردانه نخواهیم بود. تاثیر بدنسازی بر عضلات زنان تنها سفت شدن و آب شدن چربی های دور عضلات است که خود از افتادگی عضله جلوگیری کرده و حالت منسجم، محکم و استیل فوق العاده دخترانه و منسجمی را به فرد می دهد.

در دنیای واقعی اکثر زن‌ها (مانند مردها) بیشتر از اینکه برای سلامتی‌ خود ارزش قائل شوند، به ظاهرشان ارزش قائل می‌شوند. البته بیشتر این‌گونه افراد، دیر یا زود عواقب ناخوشایند این نوع رویکرد را تجربه خواهند کرد. اجرای تمرینات ورزشی و رژیم غذائی صحیح، هر دو مزایائی را برای فرد به همراه دارند که در نوع خود منحصربه‌فرد می‌باشند. به همین ترتیب تلاش در راستای بهتر به‌نظر رسیدن همزمان سطح سلامتی و تندرستی را نیز ارتقاء می‌دهد و در درازمدت حس شادی و شعف حاصله از داشتن یک فیزیک بدنی سالم، می‌تواند نقش بسیار زیادی در ارتقاء تندرستی و سالم زیستن فرد ایفا کند.

شما فارغ از بحث جنسیتی و وجود تفاوت های مهم بدنسازی می توانید برای تناسب اندام خود و اندام ایده آلتان ورزش کنید.
ما در سایت انرژی فول بهترین و مفیدترین اطلاعات را در این زمینه در اختیار شما قرار می دهیم.
همچنین می توانید برای دسترسی آسانتر به مطالب ، تولیدات و خدمات شرکت انرژی پیج های ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
واتساپ فروش شرکت انرژی
تماس با کارشناس فروش
تماس باما